Kamp mod socialdemokraternes
udlicitering af busdriften

af Thomas Pedersen

De århusianske bybuschaufførers erfaringer viser, at udlicitering kan stoppes, hvis vi kæmper imod det fra neden.

Århus Sporvejes fællestillidsmand Jan Nonbo udtaler: "Vi gik i dialog med de socialdemokratiske vælgerforeninger og fik deres opbakning imod udlicitering".
De socialdemokratiske byrådsmedlemmer svigtede nemlig deres bagland ved at lade de Konservatives forslag fra den 22. november 1999, om udlicitering af børnepasning, ældrepleje og den kollektive trafik passere gennem magistraten uden indvendinger.
Da buschaufførerene hørte om udliciteringen, gik de hurtigt igang med en modoffensiv.
De uddelte løbesedler i bybusserne, skrev læserbreve og mødte op på byrådsmøderne.
Nu er byrådet imod udlicitering af de bløde værdier. En vigtig faktor var de socialdemokratiske vælgerforeningers pres på deres byrådsmedlemmer.
Helt så godt gik det ikke i Odense, hvor det socialdemokratisk ledede byråd - med KL-formand Anker Boye i spidsen - d.7 juni vedtog at udlicitere bybusserne.
Kun SF og Enhedslisten stemte imod.
Udenfor det byrådsmøde, hvor udliciteringen blev vedtaget lykkedes det buschaufførene fra Odense, med støtte fra deres kollegaer i København og Århus, at samle en 500 mand stor demonstration.
Dette viser, at der er stor modstand mod udlicitering, overalt hvor socialdemokrater og borgerlige ser det som løsningen på de problemer, deres egne nedskæringer har skabt.


Erhvervslivet vil ha' u-landsbistand

af Jesper Høi Kanne

Danske virksomheder vil have fingrer i de ca. 11,7 mia. kr. som Danmarks u-landsbistand kommer til at være på i år.

I et forslag fra Dansk Industri (DI) foreslås det, at ulandsbistanden ikke kun går til de aller fattigste lande, men også til lande hvor dansk erhvervsliv har store interesser.
Videre foreslår DI, at en del af udviklingsmidlerne bruges til risikodækning for danske firmaers investeringer!
Det vil sige, at man i stedet for at hjælpe fattige folk til at klare sig selv, nu vil hjælpe dansk erhvervsliv til at udkonkurrere u-landenes varer.
Udviklingsminister Jan Trøjborg er bestemt ikke afvisende og siger: "Vi er ikke i gang med at udvikle en gavebod for dansk erhvervsliv, men vi ønsker at give dem et større medansvar."
Den erhvervsfremmende taktik fra regeringen er en miniversion af IMFs og Verdensbankens u-landstaktik. Den betyder i realiteten, at u-landene ikke får nogen indtægter, da deres varer må vige for statsstøttede vestlige produkter.
Det er sådan grundlaget for EU's politik overfor tredje verdens lande er.
Endnu en god grund til at stemme nej d. 28 september.
International konsulent i SID, Søren Hougaard er også utilfreds og udtaler til Aktuelt: " Vi er bekymrede for, at vi ender med at kalde det u-landsstøtte, når det er ren erhvervsstøtte som vi for eksempel så i Uganda, hvor der blev bygget en ostefabrik, uden der var efterspørgsel på ost".
I stedet for at støtte dansk erhvervsliv skulle Jan Trøjborg og regeringen støtte kravet om at eftergive d. 3 verdens gæld.


Tilbage
Socialistisk Arbejderavis Juni 2000